
Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT
Pressen på Merz ökar
2025-04-07
USA:s ekonomiska världskrig har nu också drastiskt förändrat förutsättningarna för de pågående tyska koalitionsförhandlingarna – förhandlingar som för närvarande förefaller ganska krångliga. Nu måste all fokus ligga på en offensiv och framtidsorienterad ekonomisk politik, skriver professor Hubert Fromlet, Senior Advisor vid Tysk-Svenska Handelskammaren.
Mot bakgrund av det rådande globala handelskaoset finns det inte längre utrymme till ganska sekundära frågor. I stället bör nu allt fokus sättas på en offensiv och framtidsorienterad ekonomisk politik där näringslivets intressen ges mer vikt än vad man uppenbarligen hittills har tänkt sig. Recessionshotet har tyvärr blivit ännu mer konkret.
Ekonomiska reformer måste prioriteras
Koalitionsförhandlingarna sker för närvarande väldigt mycket i det tysta, vilket i princip är bra. Mindre tyst är det däremot kring CDU/CSU:s förbundskanslerkandidat Friedrich Merz som måste tackla mothugg från flera fronter. För det första till viss del internt inom unionen med hänvisningen att han verkar ge SPD för mycket förhandlingsmakt. För det andra med blick på de senaste opinionsmätningarna som ser högerextrema AfD på samma nivå som unionspartierna. För det tredje poängterar även neutrala experter att SPD tycks inneha en klart tyngre roll i koalitionsförhandlingarna än vad det relativt blygsamma valresultatet kanske borde ge skäl till. Och för det fjärde har Merz personliga popularitetssiffror backat under de senaste veckorna.
"Det spekuleras om att ett koalitionsfördrag i bästa fall kan vara i hamn redan till påsk."
Det spekuleras om att ett koalitionsfördrag i bästa fall kan vara i hamn redan till påsk. Handelskriget borde dock ej påskynda förhandlingarna till hastverk. Extra hänsyn till det uppstådda läget bör tas. Ekonomin måste stå i det främsta rummet med ett förhandlingsresultat som övertygar näringslivet i så hög utsträckning som möjligt. Speciellt eftersom det tyska recessionshotet blivit ännu mer konkret, även om man aldrig vet hur Trump kommer att tänka handelspolitiskt om tre eller sex månader var hans aktuella utspel relativt förutsebart, se exempelvis min analys på denna sida dagen efter presidentvalet.
Som jag framfört tidigare ligger Tysklands potentiella inflationsneutrala BNP-tillväxt på 0,3-0,4 procent. Omfattande ekonomiska reformer hade behövts i vilket fall som helst, även utan tullkriget – men har nu blivit ännu mer angelägna. Vilka reformer som behövs i detta sammanhang borde numera vara solklart!
Både CDU/CSU och SPD borde göra allt för att ekonomiskt uppmuntra företag och hushåll. Det borde vara en given slutsats.
Psykologin är särskilt viktig, inte minst i dessa dagar!
Kontakt
