
Nyhetsbrev Internationell Recycling #5 2020
2020-11-03
I denna utgåva av vårt nyhetsbrev kan ni bland annat läsa om en rad nyheter gällande batterilagstiftningen i Tyskland, EU-avgifter för plast och återvinningsavgifter i Finland.
BattG2 – Ny batterilagstiftning i Tyskland
En ny batterilagstiftning kommer att träda i kraft från den 1:a januari 2021. De kategorier som berörs är batterier och uppladdningsbara batterier.
Den främsta förändringen är att det kommer att finnas en registreringsplikt fr.o.m. 2021 hos Stiftung EAR. Denna registrering ska göras en gång och behövs inte uppdateras årligen. Det finns möjlighet att ge uppdraget till auktoriserad representant. En annan förändring är att varumärket och batterisymbolen måste vara väl synligt under hela batteriets livslängd och detta innebär att märkning i form av en pappersetikett inte längre är godkänd. Vidare kommer även utländska företag och e-handelsföretag att behöva registrera sig och ta sitt producentansvar.
För företagen medför den nya lagstiftningen högre kostnader och mer administration men förhoppningsvis kommer det leda till en bättre harmonisering i handhavandet av batterier på EU-nivå. Påföljderna om denna lagstiftning inte uppfylls kan bli böter på upp till 100 000 euro. Information angående avgifter för registrering kommer att publiceras inom de närmaste veckorna.
Källa: Stiftung EAR
Webbinarier om producentansvar
Tysk-Svenska Handelskammaren har den senaste tiden arrangerat 3 webbinarier där vi informerar om de nyheter och regleringar inom det toppaktuella temat producentansvar i Europa. Om ni ej haft möjlighet att delta i dessa webbinarier finns de tillgängliga på vår Youtube-kanal. Ämnena som hittills tagits upp är:
- Producentansvar i Tyskland – Vad innebär den nya förpackningslagen?
- Producentansvar – Förpackningsåtervinning i ett internationellt perspektiv
- Producentansvar i Tyskland – Detta behöver du veta kring WEEE, BATT och PACK
Ingen pant på WEEE produkter och batterier i Tyskland
Vid en omröstning angående ett lagförslag att införa pant på elektriska och elektroniska produkter samt batterier blev detta nedröstat med klar majoritet.
Källa: Europaticker
Ny EU-avgift för plast
Vid ett toppmöte i juli fattades det ett beslut om en ny EU-budget för de kommande åren.
En del av denna budget är en helt ny inkomstkälla där EU-länderna från och med den 1 januari 2021 ska öka sina årliga bidrag till EU-budgeten med 800 euro för varje ton icke återvunnet plastförpackningsavfall i respektive and. Den avgörande faktorn är skillnaden mellan den totala vikten på plastförpackningsavfallet och vikten på det återvunna plastförpackningsavfallet. För Tyskland skulle detta vara minst 1,3 miljarder euro per år.
Det är fortfarande oklart om och hur medlemsstaterna kommer att finansiera detta bidrag. Det tyska gröna partiet har nyligen bett regeringen om att offentliggöra sina planer.
Källa: Landbellgroup
Nya avgifter för återvinning av förpackningar i Finland
De finska producentföreningarna inom förpackningsindustrin publicerade nyligen återvinningsavgifter för förpackningsmaterial för 2021. Generellt är det en kraftig ökning av priserna för papper, plast och trä både för konsument- och B2B-förpackningar medan metall- och glasfraktionerna förblir desamma i båda kategorierna.
Efter beslutet om de nya förpackningsavgifterna meddelade även Finlands förpackningsåtervinning RINKI Ltds styrelse att anslutnings- och kundavgifterna kommer att förbli densamma under 2021.
Källa: Rinkii
Nya WEEE avgifter i Finland från 2021
Som vi tidigare informerat om kommer Sertys återvinningsavgifter att förbli oförändrade för 2020. Nu har Serty publicerat sina avgifter för 2021 och de finns även tillgängliga på deras hemsida. Det rör sig inte om några större förändringar och det som främst ska noteras är en höjning av avgifterna för stora flatscreens, >100cm3, och att det tillkommit separata kategorier för både större och mindre solcellspaneler.
Källa: Serty Finland
Tomma PET-flaskor hämtas vid ytterdörren i Schweiz
Efter ett framgångsrikt pilottest att samla in PET- dryckesflaskor hemma hos konsumenterna lanseras nu detta över hela Schweiz. På uppdrag av PET-Recycling Schweiz samlar Swiss Post nu PET-dryckesflaskor i speciella uppsamlingspåsar. Eftersom Swiss Post redan betjänar alla schweiziska hushåll behöver ingen ny logistik upprättas och tack vare elbilarna från Swiss Post är avkastningen till stor del utsläppsfri.
Returen sker i 45 liters uppsamlingspåsar som placeras tydligt i postlådorna vid husets ingång. Påsarna kan beställas online från PET-Recycling Schweiz till ett pris på 2,95 CHF per artikel vilket täcker endast insamlingskostnaderna. Under pilottestet visade det sig att personer utan bil eller med begränsad rörlighet särskilt uppskattar återköpserbjudandet. Naturligtvis kan PET-dryckesflaskor fortfarande returneras gratis till över 56 000 uppsamlingsställen.
Källa: Verpackungswirtschaft.de
Ponto Verde i Portugal lanserar en ny symbol
Återvinningssystemet SPV Ponto Verde lanserar nu ett nytt symbolsystem med syftet att underlätta sortering av förpackningar för konsumenten. Initialt kommer 3 symboler som representerar plast, papper och metall. Symbolerna är färgkodade och ska finnas på förpackningen. Det är ännu oklart om detta är ett krav eller om denna märkning är frivillig.
Besök gärna Tysk-Svenska Handelskammarens symbolguide där vi har utförlig information över vilka symboler som används i Sverige, Tyskland och inom EU.
Källa: Ponto Verde
Italien publicerar nya förordningar för cirkulär ekonomi
För att uppnå de uppsatta europeiska direktiven från 2018 som ingår i paketet om cirkulär ekonomi har Italien publicerat en rad ändringar som berör avfallsbatterier och ackumulatorer, avfall av elektrisk och elektronisk utrustning, förpackning och förpackningsavfall samt uttjänta fordon.
De nya förordningarna kommer att göra det möjligt för Italien att stärka sitt system med utökat producentansvar, stoppa produktionen av avfall, definiera nya försörjningskedjor och gradvis öka återvinningen och även minska användningen av deponier till mindre än 10 procent fram till 2035.
Syftet med dessa förordningar är att Italien ska anpassa sig till de länder som mest effektivt hanterar materialåtervinning och att införa hållbara produktions- och konsumtionsmodeller för att återuppliva ekonomin.
Källa: Landbell Group
Utvidgat producentansvar inom textil
I flera europeiska länder pågår diskussioner och utredningar om att införa större producentansvar gällande textilier. Det har framkommit att många kemikalier som används i textilier är skadliga och FN har sedan tidigare fastställt att produktionen av kläder har större påverkan på klimatet än flygtrafiken. Vidare diskuteras det att trots befintliga insamlingsställen för textilier i de flesta länder så är detta ett område där en stor del av avfallet går till förbränning istället för att återvinnas på ett mer miljövänligt sätt.
I Sverige har en utredning arbetat på ett förslag att införa en skatt på skadliga kemikalier, som ofta förekommer i textiler, som en del av producentansvaret. Denna utredning har mötts av både positiva och negativa reaktioner när den presenterades under pågående pandemi då textilbranschen är en av de branscher som påverkats mest.
EU har redan tidigare meddelat att senast 2025 ska textilt avfall samlas in separat och vi ser att det pågår diskussioner i flera europeiska länder.
I Tyskland sker redan nu en insamling på olika sätt av nästan 75 procent av alla textilier men de insamlingssystem som tillämpas nu kommer inte att klara kraven på att öka återanvändningen av använda textilier och därför måste ett nytt system utvecklas där kvaliteten på textilierna kan tas i beaktning redan vid insamling.
Frankrike införde redan 2009 ett producentansvar för textilier där man sorterar efter 4 kategorier – kläder, skor, hushållstextilier och möbler. Insamlingen i Frankrike har gått starkt framåt och andra länder såsom UK inspireras av det franska systemet vid genomgång av sina existerande system.
Återvinning av madrasser i Belgien
Den vallonska regeringen antog ett förslag till dekret om införande av en skyldighet att ta tillbaka använda madrasser 2021. Den grundläggande principen är att begagnade madrasser som kommer från hushåll måste tas tillbaka gratis av producenten och/ eller det godkända eller förvaltningsorgan som får behandla dem på dess bekostnad.
Fram till den 31 december 2022 behandlas selektivt insamlade madrasser enligt bästa tillgängliga teknik. Från och med den 1 januari 2023 ska producenten och/ eller det godkända eller ledande organet se till att lagring av begagnade madrasser sker i lämpliga väderbeständiga behållare.
Producenter/ importörer har två möjligheter att uppfylla sina åtaganden om utökat producentansvar. De kan gå med i Valumat, ett ledningsorgan som inrättats av vissa madrasstillverkare och vissa sektors förbund, eller få en individuell avfallshanteringsplan godkänd av myndigheterna i varje region.
Källa: Valumat.be
Tysk-Svenska Handelskammarens nyhetsbrev Internationell Recycling publiceras sju gånger om året och är en helt kostnadsfri tjänst. Vi informerar om aktuella frågor inom recycling, med speciell inriktning på frågor kring insamling och återvinning av förpackningar, i Tyskland, Sverige och Europa. Vi belyser också produktåtervinning samt olika användningsområden av logotyper som finns på dagens förpackningar.
För att följa utvecklingen inom recycling och för att sammanställa information för detta nyhetsbrev bevakar vi tyska, svenska och europeiska facktidskrifter och nyhetsblad.
Prenumerera på nyhetsbrevet här!
Här hittar du alla utgåvor samlade på ett ställe.
Ytterligare information kring återvinning får du på telefon 040-304940, på vår hemsida eller via e-post till vårt licenskontor.
Kontakt
