Tysk ekonomi – fler små ljusglimtar

2026-01-30

Efter två år med lätt negativ BNP-utveckling noterades 2025 ett plus för den tyska produktionen av varor och tjänster. Med +0,3 procent i årsgenomsnitt jämfört med 2024 tycks den konjunkturella vändpunkten ha passerats, kommenterar Hubert Fromlet, seniorrådgivare på Tysk-Svenska Handelskammaren. 

Den +0,3 procentiga utvecklingen i årsgenomsnitt jämfört med 2024 är visserligen inte särskilt imponerande men i vart fall tycks den konjunkturella vändpunkten ha nåtts eller rentav passerats. Troligen uppstår i dessa dagar också en strukturell vändpunkt – men fortfarande med oklar styrka.  

Våra hittills vaga förhoppningar om något bättre tillväxt under 2026 verkar successivt kunna konkretiseras, givetvis bara om framför allt stora globala bakslag uteblir. 

Fortfarande tudelad konjunktur – men nytt hopp om bredare tillväxt 

Framtagningen av den mer exakta preliminära statistiken för Tyskland visar på en BNP-ökning på 0,3 procent jämfört med det tredje kvartalet 2025 och med 0,4  procent i relation till motsvarande kvartal 2024. Det ligger aningen över den första snabbskattningen för två veckor sedan och något högre än marknadens förväntningar. Den 25 februari följer sedan ännu mer exakta officiella beräkningar. 

Dagens uppdaterade publicering av Tysklands BNP-statistik visar framför allt på förbättringar av den privata och statliga konsumtionen. Utvecklingen av exporten och de privata investeringarna blir speciellt viktiga i nästa analys. En rad indikationer tyder på en fortsatt svag investeringsvilja även under det gångna året. Fler detaljer publiceras om några veckor. 

Tittar man på andra färska konjunkturindikatorer, kan ytterligare några ljusglimtar upptäckas. Det handlar exempelvis om orderingången till byggnadsindustrin (nov 2025/okt 2025: +8,5 och nov 2025/nov 2024: +4,1 procent), bygglov för lägenheter (nov 2025/nov 2024: +12,5 procent) och omsättning inom restaurangbranschen som konsumtionsindikator (nov/okt 2025: +3,9 procent).  

Kommer nu fler upprevideringar av Tysklands BNP? 

Det finns numera ett stigande antal tecken som pekar på en begynnande tysk konjunkturuppgång. Träden växer förvisso inte i himlen! Men enbart statens stimulansåtgärder under innevarande år torde höja Tysklands BNP med 1 procent eller något mer redan under 2026. Om det sedan blir ett ökat förtroende från hushållens och företagens sida för regeringens ekonomiska politik kan det bli ytterligare några tiondelar i ökad BNP-tillväxt.  

Det helt nyligen av en reformkommission presenterade sociala effektiviseringspaketet skulle kunna fungera som en första förtroendeingivande injektion. I dagsläget verkar reformpaketet få en bred politisk uppbackning. Konkretiseringar behövs dock fortfarande. Fler strukturella förbättringar än den sociala effektiviseringen hos staten och i delstaterna samt kommunerna krävs också alltjämt.  

Facit: Om nya stora geopolitiska störningar och påtaglig politisk röra i samband med åtta tyska delstats- och kommunalval uteblir under de kommande två till tre kvartalen, kan Tysklands BNP mycket väl växa med 1,25 - 1,5 procent under 2026. Det vore mer än vad alla pågående 0,1-0,2-procentiga BNP-upprevideringar till endast 1 procent just nu ger uttryck för. 

Kontakt

Hubert Fromlet

Affilierad professor vid Linnéuniversitetet och Senior Advisor till Tysk-Svenska Handelskammaren

Kontakta mig
Vi tar endast emot ärende från företag och organisationer.
Genom att skicka in formuläret behandlar Tysk-Svenska Handelskammaren dina personuppgifter. Integritetspolicy | Tysk-Svenska Handelskammaren
Ange de tecken som visas i bilden.
Den här frågan är till för att testa om du är en mänsklig besökare eller inte och för att förhindra automatiska skräppostmeddelanden.

* Obligatoriska fält