Affärs- och samarbetsmöjligheter för svenska företag i hjärtat av Europa

Redo att växa på den tyska marknaden? Välkommen till ett inspirerande frukostseminarium där du får konkreta råd, värdefulla insikter och möjlighet att knyta kontakter som kan öppna dörren till Tyskland - Europas största ekonomi och Sveriges viktigaste handelspartner.

Tillsammans med Hessen Trade & Invest bjuder vi till en exklusiv och interaktiv morgon i Lund där du får höra om konkreta möjligheter och råd till etablering, partnerskap och tillväxt i Tyskland. Vi har också bjudit in företagsrepresentanter som delar med sig av erfarenheter från sina Tysklandsetableringar.

Den tyska delstaten Hessen, med sina 6,4 miljoner invånare, är en av landets ledande affärs- och innovationsregioner med starka ekosystem inom bl.a. material- och miljöteknologi, life science, bioekonomi, smart produktion och finans. Kombinationen av stark näringslivsstruktur, centralt läge och förstklassig infrastruktur gör regionen särskilt attraktiv för internationella företag. 

Att vi möts i Lund, i hjärtat av ett av Sveriges mest framstående forskningskluster, skapar den perfekta arenan för att utbyta idéer, bygga relationer och initiera gemensamma projekt med fokus på avancerade material.  Under seminariet öppnar vi för svensk-tysk dialog för att accelerera utvecklingen och samarbete inom detta område. 

Varmt välkommen!           

                            

Program

08.00 Registrering och mingel med lätt frukost

08.30 Välkommen! En kort introduktion om den tyska marknaden: marknadspotential och näringslivsstruktur
Corinna Hauber, Regional Head Southern Sweden, Tysk-Svenska Handelskammaren

08.45 Vilka möjligheter för affärer och samarbete finns i Hessen? 
Jonas Winkler, Director Location Marketing & Investor Services, Hessen Trade and Invest

09.20 Juridiska utmaningar vid bolagsbildning och avtal - undvika juridiska fallgropar
Anna Zimmermann, Lawyer, Tysk-Svenska Handelskammaren

09.40 Pandeldiskussion: Driving advanced material innovation in Skåne & Hessen – Possibilities for collaboration and synergies beyond borders

Paneldeltagare:

  • Elizabeth Anderberg, Communication Director North Europe, Tetra Pak
  • Krisztina Anderberg Halasz, Development Manager, Regional Development, Innovation and Entrepreneurship Unit, Region Skåne
  • Simon Schneider, Project Lead Material Technologies, Technology & Innovation, Hessen Trade & Invest
  • Corinna Hauber (moderator), Regional Head Southern Sweden, Tysk-Svenska Handelskammaren


10.00 Mingel och fika med möjlighet att träffa talarna och hålla individuella rådgivningsmöten med Hessen Trade & Invest

 

För vem

Frukostseminariet riktar sig till svenska B2B- och B2C-företag som siktar mot Tyskland. 


Övrigt

Deltagandet är kostnadsfritt. Seminariet hålls på engelska. Antalet platser är begränsat och anmälan är bindande. Vid förhinder går det bra att överlåta platsen till en kollega. 
 

Kontakt

Corinna Hauber

Market Entry & Business Development

Telefon:
+46-40-30 49 44
Kontakta mig
Vi tar endast emot ärende från företag och organisationer.
Genom att skicka in formuläret behandlar Tysk-Svenska Handelskammaren dina personuppgifter. Integritetspolicy | Tysk-Svenska Handelskammaren
Ange de tecken som visas i bilden.
Den här frågan är till för att testa om du är en mänsklig besökare eller inte och för att förhindra automatiska skräppostmeddelanden.

* Obligatoriska fält

08:00
arrow_forward
10:00
1 okt
2025
Level Two by Altitude
The Loop, Rydbergs torg 4
Lund

I samarbete med