Hoppa till innehåll

"Handelskammaren hjälpte oss att bygga upp en struktur."

18 november, 2025

  • Etablering
  • Bygg
  • Next Sweden

Från byggplatscontainrar till hotellösningar – produktutbudet från det nedersachsiska företaget Ela Container är brett. Nu satsar de på den svenska marknaden – med Malmö som bas.

Person sitter på en stol i en lång, vit korridor med flera dörrar längs väggarna och håller händerna framför sig som om personen förklarar något.

Bildtext

Filip Dahlin, Head of Sales Nordics på ELA Container

Foto: ELA Container

När Eurovision Song Contest 2024 ägde rum i Malmö, stod servrarna i stora metallcontainrar och riskerade att överhettas. Filip Dahlin, ansvarig för Ela Containers verksamhet i Norden, befann sig på affärsresa men lyckades snabbt hitta en lösning. I efterhand beskriver han företaget med glimten i ögat: 

– Vi är lite som en katt och landar alltid på fötterna.

Flexibiliteten han syftar på märks tydligt i företagets breda produktutbud: 

– Vi erbjuder allt från standardcontainrar för byggarbetsplatser till specialdesignade hotellcontainrar, säger Dahlin. 

"Vi kommer snart att finnas i hela Norden."

Ela Container grundades 1972 av makarna Albers i Haren, nära den nederländska gränsen. Idag finns företaget i tolv länder – och sedan 2023 även i Sverige. Enligt Dahlin var det ett naturligt steg efter framgångarna i Danmark. Närheten mellan Köpenhamn och Malmö gjorde att verksamheten i Sverige växte snabbt. 

– Erfarenheterna från Danmark gav oss ett försprång här, säger han.  

Utmaningar på den svenska marknaden  

Men etableringen i Sverige var inte helt enkel. Här fanns redan konkurrenter, och flera erbjöd främst containrar i trä. Att introducera stålcontainrar krävde att man byggde upp förtroende – något som tar tid i Sverige. Dessutom blev Sveriges geografi en utmaning. 

– Jag visste att Sverige är stort, men under expansionen fick jag verkligen känna på det. Ju längre norrut containrarna ska, desto mer komplicerat och kostsamt blir transporten från vår fabrik i Niedersachsen.  

Hur Handelskammaren hjälpte till 

I den här fasen blev stödet från Tysk-Svenska Handelskammaren avgörande. 

– Vi kunde lägga all energi på verksamheten istället för att fastna i administration. Handelskammaren hjälpte oss med allt från registreringar och lönehantering till juridisk rådgivning kring svenska anställningsavtal. Handelskammaren hjälpte oss att bygga upp en struktur.  

Framtidsplaner i Norden  

Numera är Ela Containers representanter verksamma över hela Sverige, och Dahlin har redan blicken riktad mot resten av Norden. I Finland är företaget redan delvis aktivt. Norge utgör, säger Dahlin, en särskild utmaning på grund av sin väginfrastruktur. Men han är säker: 

– Vi kommer snart att finnas i hela Norden.