Hoppa till innehåll

Årsmöte 2026

Försvar och säkerhet – Europas nya ekonomiska drivkrafter

  • Försvar
  • Säkerhet
  • Politik

6 maj 2026
kl. 15.00–20.00

Handelshögskolan i Stockholm Sveavägen 65 Stockholm

Tysk-Svenska Handelskammarens 75:e årsmöte äger rum på Handelshögskolan i Stockholm. Vid det efterföljande seminariet välkomnar vi Michael Schöllhorn, vd för Airbus Defence and Space som huvudtalare tillsammans med en namnkunnig panel.

Det försämrade säkerhetsläget har flyttat försvar, säkerhet och motståndskraft till kärnan av den ekonomiska och industriella politiken.

Nya områden betraktas som strategisk investering – och som drivkraft för innovation, teknikutveckling och ekonomisk tillväxt. Försvarsförmåga, energisäkerhet, skydd av kritisk infrastruktur, digital robusthet och resilienta leveranskedjor är avgörande inte bara för Europas säkerhet, utan också för vår långsiktiga konkurrenskraft.

Denna utveckling ställer nya krav på ledarskap – politiskt, militärt och i näringslivet. Totalförsvaret måste bli en självklar fråga på varje bolagsstyrelses agenda. Företagens förmåga att hantera kriser, säkra kontinuitet och bidra till samhällets motståndskraft är inte längre ett sidospår, utan en strategisk tillgång.

För tyskt och svenskt näringsliv öppnas nya perspektiv där industriellt samarbete, avancerad teknik och starka innovationsmiljöer kan bidra till att stärka Europas säkerhet – och samtidigt stimulera ekonomin:

  • Kan försvar, säkerhet och resiliens bli nya tillväxtmotorer för europeiskt näringsliv – och vilka förutsättningar krävs i så fall?

  • Vad innebär det konkret när totalförsvaret blir en styrelsefråga? Hur behöver företagsledningar omvärdera risk, ansvar och beredskap?

  • Hur kan näringslivet bidra till ökad samhällelig motståndskraft utan att kompromissa med öppenhet, hållbarhet och långsiktig konkurrenskraft?

  • Vilken roll spelar tyskt‑svenskt industriellt samarbete för att stärka Europas försvarsförmåga och strategiska handlingsfrihet?

  • Hur kan satsningar på försvar och säkerhet förenas med den gröna omställningen, digitalisering och energiomställning?

Medverkande

Michael Schöllhorn, vd, Airbus Defence and Space

Anna Borg, vd, Vattenfall AB

Micael Johansson, vd, Saab AB

Charlotta Sund, vd, SSC Space

Generallöjtnant Carl-Johan Edström, chef för försvarsstaben, Försvarsmakten

Siegfried Russwurm, vice ordförande i Tysk-Svenska Handelskammaren, samt bl.a. ordförande ThyssenKrupp AG

Katharina Hägg, CEO Executive Education på Handelshögskolan

Therese Larsson Hultin, moderator och utrikesanalytiker, Svenska Dagbladet

Agenda

14:30 Kaffe och registrering

15:00 Årsmöte för medlemmar (hålls på tyska)

16:00 Registrering för nytillkomna gäster

16:30 Jubileumsseminarium (hålls på engelska)

18:00 Mingel med mat och dryck

20:00 Avrundning

Målgrupp

Beslutsfattare från våra svenska och tyska medlemsföretag, samt inbjudna gäster. Kallelser skickas ut till våra medlemsföretag i god tid före stämman.

Årsmötet arrangeras i samarbete med våra jubileumspartner.

Tack till våra jubileumspartner

Member Services | Affärsområdeschef

Aino Weber

Telefon: +46-8-665 18 61

Kontakta mig

Vi tar endast emot ärende från företag och organisationer.