Bro Hof Golf Club

Foto: TSHK

Dagens agenda
Patrick Botell BMW hälsar välkomna
Två damer i ösregn på golfbanan
Prisbordet sponsrades av BMW, Macmyra, Scandic och TSHK

Prisbordet sponsrades av BMW, Macmyra, Scandic och TSHK

Vinnare av andrapris herrklassen Jakob Kiefer, ABB

Vinnare av andrapris herrklassen Jakob Kiefer, ABB

Vinnare damklassen Anna Karis, Scandic

Vinnare damklassen Anna Karis, Scandic

Vinnare herrklassen David Johansson, Macmyra

Vinnare herrklassen David Johansson, Macmyra

Tre BWW-bilar parkerade utanför slottet Bro hof

Vind, vatten och vinnarskallar på veckans golftävling

2022-09-16

Samtidigt som första bollen slogs ut från tee kom också första regndroppen. Vädret till trots gav ingen av deltagarna upp när Tysk-Svenska Handelskammaren och BMW Golf Cup i tisdags gick av stapeln på på Bro Hof Slott Golf Club utanför Stockholm.

Det var fullbokat när representanter från handelskammarens medlemsföretag mötte upp på Bro Hof Slott Golf Club för att spela på The Castle Course,  rankad som en av Europas bästa banor. Trots ihällande regn och tidvis stormiga byar var humöret på topp bland de tävlande, som valde att använda handduken för att torka av klubbor och våta ansikten istället för att kasta in den och ge upp. Tävlingen arrangerades för tredje året i rad av Tysk-Svenska Handelskammaren tillsammans med BMW. 

Vinnare i damklassen blev Anna Karis och i herrklassen vann David Johansson. Prisbordet sponsrades av medlemsföretagen BMWMackmyra och Scandic.