Hoppa till innehåll

Frukostseminarium

Investeringar i Life science driver tillväxt och resiliens

  • Life science
  • Politik
  • Näringspolitik

25 juni 2026
kl. 08.30–09.45

Östra Kyrkogatan 5, Visby (på innergården)

Tillsammans med Tysk-Svenska Handelskammarens life science-grupp med de forskande företagen Bayer, Boehringer Ingelheim och Merck samlas ledande beslutsfattare och experter för att diskutera hur vi bäst kan stärka våra länders och Europas konkurrenskraft samt främja marknadernas tillväxt och finanser.

I fokus för seminariet står en interaktiv dialog som syftar till att öka förståelsen av investeringar i innovation och forskning i life science-industrin för att stärka konkurrenskraften i en föränderlig omvärld och så värna och stärka Europas näringsliv och tillväxtkraft inför framtiden.

Bland annat kommer Maria Kusmina, senior expert på renommerade tyska BDI, att presentera en aktuell studie kring vad innovation inom Life science kan innebära i effektiviseringspotential för sjukvården och därmed konkret kan bidra med för att balansera upp statsfinanserna. Hon kommer att visa intressanta siffror och slutsatser som skulle kunna ge inspel även för det svenska ekosystemet.

För vem

Målgruppen för seminariet omfattar företrädare av näringsliv, intresseorganisationer, myndigheter såväl som politiska beslutsfattare och intresserad allmänhet.


Medverkande

Ludger Siemes, Tysklands ambassadör i Sverige

Maria Kusmina, senior expert life science, BDI (Bundesverband der deutschen Industrie)

Sofia Wallström, VD, Lif

Jenni Nordborg, chef för internationella relationer, Lif

Anders Wesslau, VD och landschef för Merck AB och Merck Life Science AB i Sverige

Ninni Löwgren Tischer, ledningsgrupp, Tysk-Svenska Handelskammaren

Moderation: Maria Helling, VD, SWECARE

Hoppa över logotyper

I samarbete med

Kontakt

Market Entry & Business Development, Mässor | Affärsområdeschef

Ninni Löwgren Tischer

Telefon: +46-8-665 18 12

Kontakta mig

Vi tar endast emot ärende från företag och organisationer.