Sponsring: Vad finns att hämta ur PR- perspektiv?
Så lyckas du med sponsring
Kommunikationschefer får allt fler sponsringsförfrågningar. Stora sporthändelser som OS och fotbolls-VM skapar stor medial uppmärksamhet och gör att många får upp ögonen för möjligheterna med sponsring. Samtidigt skriver tidningarna om sponsorer som hoppar av kontrakt på grund av allt från huliganproblem till otrohetsaffärer.
Vad finns det egentligen att hämta ur ett kommunikations- och PR-perspektiv? Vilka är riskerna med sponsring? Kan näringslivet dra nytta av det mediala intresse och engagemang som sporten erbjuder? Vilka ingångar finns och vad är verktygen för att lyckas? 
AGENDA
Från kl 8:00 Frukost serveras
Kl 8:30 - 10:00 Seminarium: Emma Stjernlöf är nordisk PR-chef för Adidas och berättar hur de valt att jobba med PR och kommunikation utifrån deras sponsringsavtal.
Seminariet är kostnadsfritt för medlemmar, för icke-medlemmar debiteras 320 SEK (exkl. moms). Anmäl dig senast här den 20 oktober.
Välkommen till ett intressant seminarium!
TYSK-SVENSKA HANDELSKAMMAREN
Kontakta oss
Kalendarium
Aktuellt
Visste du att?
…drygt 8 miljoner personer i landet (motsvarande nästan hela Sverige), faktiskt inte är tyskar.
